Osada Sandonorico

Několik rad, jak vybrat správný oddíl

Několik rad, jak vybrat dobrý oddíl


Myslete na celkový rozvoj dítěte

Jednostranně zaměřená péče dítěti nestačí. I například fotbalisté potřebují umět číst a psát, rozvíjet se v kolektivu, navazovat sociální vztahy a mnoho dalšího. Sestavte se svým dítětem rozvrh volnočasových aktivit tak aby jej rozvíjel všestranně. Velkou výhodou oddílů je to, že rozvíjejí děti jak po fyzické stránce různými hrami, sportem, tak duševně a sociálně pobytem v partě kamarádů.

Mějte oči otevřené


Výběrem oddílu a návštěvou první schůzky péče o volný čas Vašeho dítěte nekončí. Sledujte, co Vaše dítě o oddílu říká, jak mluví o svých kamarádech, vedoucích. Dozvíte se mnoho o činnosti oddílu, jeho fungování a hodnotách, které dětem vedoucí vštěpují. Dokážete také rozpoznat chybné fungování oddílu a včas ho řešit.

Dobrý vedoucí není nikdy sám


Oddílový vedoucí je nejen kamarádem, pedagogem či vzorem Vašich dětí, je také zdravotníkem, kuchařem, organizuje program a zastává řadu dalších aktivit. Oddílový vedoucí nebývá na činnost sám, obvykle je vedoucích více, nebo s ním spolupracují mladší instruktoři, kteří mu pomáhají.

Buďte aktivní!


Aktivně se zajímejte o činnost oddílu, ptejte se na termíny akcí, potřeby na výlety, a pokud Vám něco není jasné, neváhejte se zeptat. Oddílový život může být na první pohled méně srozumitelný. Dobrý vedoucí Vám vše jasně vysvětlí.

Aktivně hledejte informace


Správný oddíl šíří informace o své činnosti. Samozřejmostí jsou dnes internetové stránky s články z akcí, fotkami z činnosti a v neposlední řadě kompletními kontaktními informacemi. Některé oddíly udržují například nástěnky, či vylepují plakáty s informacemi o své činnosti.Pečlivost, se kterou jsou tyto materiály připraveny, leccos napoví. Odfláknuté materiály bez kontaktů nejsou dobrou vizitkou, zatímco dobře připravené materiály svědčí o pečlivosti vedoucích, kteří připravují také činnost pro děti.

Nejlepší je doporučení přátel


Nekupujte zajíce v pytli! Při výběru oddílu sbírejte nejprve dostupné informace. Nástěnka s krásnými fotkami či dobře zpracovaný informační leták jsou dobrou vizitkou oddílu. Nejlepší referencí však je osobní doporučení přátel, jimž můžete důvěřovat.

Dobře naslouchejte svému dítěti


Kdo jiný by měl dobře znát zájmy svého dítěte, než jeho rodiče? Pokud budete dobře naslouchat svému dítěti, poznáte jeho zájmy i vlastnosti. Pomoc při výběru zájmového kroužku či oddílu pak pro Vás bude snazší.

Zdroj: http://www.dobryoddil.cz/rady